Semmeldrömmar.. Kanske en ny favorit hos mig för här kombineras två bakverk som jag älskar; Drömmar och semlor. Den spröda kardemummadrömmen fylld med mandelmassa blir så himla god ihop med grädden och gör att de verkligen smälter i munnen. Går också så mycket snabbare att baka än klassiska semlor plus att de blir ganska små och då får man ta två 😉
Till ca 20 st:
75 g smör
1,5 dl socker
1,5 tsk vaniljsocker
0,5 tsk hjorthornsalt
2,5 dl vetemjöl
0,5 dl rapsolja
2 tsk mortlade kardemummskärnor
100 g mandelmassa
Topping:
5 dl vispgrädde
50 g sötmandel
Florsocker
- Sätt ugnen på 150 grader. Blanda smör, socker och vaniljsocker pösigt.
- Tillsätt oljan lite i taget under vispande.
- Blanda ihop mjöl, mortlade kardemummakärnor och hjorthornsalt för sig och sikta ner i smeten. Blanda snabbt ihop till en deg.
- Rulla ihop till små bollar, gör dem platta och lägg en kula mandelmassa i mitten. Täck med degen och rulla ihop till bollar och placera ut dem med jämna mellanrum på ett bakplåtspapper. Använd gärna en bakplåt, jag använder DENNA. Grädda i mitten av ugnen i ca 20 minuter. Låt svalna.
- Vispa grädden, spritsa över varje kaka. Toppa med grovhackad mandel och florsocker.