Inlägget innehåller annonslänkar

Sticky buns med pepparkaksfyllning & creamcheese frosting

Saftiga bullar med pepparkaksfyllning och en creamcheesefrosting.. Kan det bli godare och smaka mer jul? Tror nästan inte det! Sticky buns har blivit en favorit att baka då de blir så enormt saftiga och luftiga bullar och dessa var inget undantag. Dessa måste du prova 🙂

Till ca 12 bullar:

Deg:

75 g rumsvarmt smör

1,5 dl mjölk

1 dl grädde

25 g färsk jäst

1 msk kardemummakärnor

1 ägg + 1 ägg till pensling

1/2 tsk salt

0,75 dl socker

Ca 7 dl vetemjöl

Fyllning:

175 g rumsvarmt smör

2 dl farinsocker

1 msk pepparkakskrydda

1 nypa salt

1 msk vetemjöl

Frosting:

150 g philadelphiaost

2,5 dl florsocker

30 g rumsvarmt smör

1 tsk vaniljsocker

Deg: Mortla kardemummakärnorna. Värm mjölk, grädde och kardemumman i en kastrull till 37 grader (fingervarmt). Smula jästen i en bunke och häll därefter i mjölkblandningen över jästen under tiden du rör om. Tillsätt smöret i bitar och häll sedan ner socker, salt och ägget. Häll ner vetemjölet lite i taget och arbeta degen tills den börja släppa lite i kanterna.

Kör degen sedan i maskin i ca 10 minuter. Jäs degen i bunken med en bakduk över till dubbel storlek i ca en timme.

Fyllning: Blanda ihop ingredienserna till en slät fyllning.

Utkavling: Häll upp degen på ett mjölat bord och tryck ut degen försiktigt utan att knåda den. Kavla ut den till ca 1 cm tjocklek och bred på fyllningen. Rulla ihop och skär upp ca 2-3 cm tjocka bitar. Lägg ned 12 bitar i en bakplåtsklädd form, ca 33*23 cm – Likt denna. Lägg dem med lite mellanrum och låt jäsa under bakduk i ca 45 minuter.

Frosting: Vispa philadelphiaosten och smöret krämigt med en elvisp. Häll ner florsockret och vaniljsockret och rör om till en slät frosting.

Sätt ugnen på 200 grader. Pensla bullarna med uppvispat ägg. In i mitten av ugnen i ca 20 minuter tills dem får en gyllenbrun färg. Låt svalna något och toppa sedan med frostingen.

Lycka till! 🙂

Inlägget innehåller annonslänkar

Ris á la malta paj

Ett måste till jul är ris á la malta. Obligatoriskt hos oss på julafton och det är ju så himla gott! Den här gången har jag gjort en paj utav det istället och det blir lite festligare att ställa fram vid servering.

Jag har använt mig utav färdig risgrynsgröt. Går givetvis jättebra att göra sin egna också. Då skulle jag dock minska lite på gelatinet då risgrynsgröten som är färdig är lite lösare än den man gör själv. Oavsett en fantastiskt god juldessert! 🙂

Till ca 8 pers:

Botten:

200 g pepparkakor

100 g digestivekex

100 g smör

Fyllning:

500 g risgrynsgröt (jag använder färdig)

2,5 dl vispgrädde

1 dl florsocker

1 tsk vaniljpulver

2 tsk vaniljsocker

4,5 gelatinblad

Jordgubbssås:

500 g jordgubbar

2 msk florsocker

1 msk citronsaft

Botten: Mixa pepparkakorna och digestivekexen till ett fint smul. Smält smöret och rör ihop med smulet. Häll ned i en bakplåtsklädd springform på 20 cm (jag använder DENNA) och pressa ut i botten och upp på kanterna. Ställ in i frysen.

Fyllning: Lägg gelatinbladen i blöt.

Rör ihop risgrynsgröt med vaniljsocker, vaniljpulver och florsocker. Vispa 2 dl av grädden och rör ned i risgrynsgröten. Värm 0,5 dl grädde. Ta upp gelatinbladen, krama ur vattnet och tillsätt i den varma grädden så de smälter. Rör ned blandningen i risgrynsgröten och rör om noggrant så det fördelar sig jämnt.

Ta ut pepparkaksbotten ur frysen och häll ned fyllningen i denna. Sätt in i kylen i minst 6 h.

Jordgubbssås: Strax innan servering, gör jordgubbssåsen. Koka upp alla ingredienser och mixa därefter till en slät sås. Låt svalna och häll sedan upp i en skål eller över pajen.

Lycka till! 🙂

Inlägget innehåller annonslänkar

Segknäckiga kokosrutor med saffran och vit choklad

Årets första julrecept kommer här! Så underbart att vi är inne i november och kan så smått börja smyga in lite julkänsla på olika sätt. Jag är i full gång med julbaket och har massor med godsaker på g. Inspirationen är verkligen som störst vid den här tiden på året 🙂

Här är ett busenkelt recept på segknäckiga kokosrutor med saffran och vit choklad. Väldigt smidigt att göra till många och kräver inte mycket arbetsinsats. Till dessa använde jag en kvadratisk form på ca 24 cm i diameter (likt DENNA).

200 g smör

6 dl kokos

2 dl socker

3 msk mjöl

2 msk grädde

3 msk sirap

1,5 tsk bakpulver

1/2 tsk salt

0,5 g saffran (1 paket)

100 g vit choklad

Florsocker

Sätt ugnen på 175 grader. Smält smöret och rör ned saffran. Tillsätt sirap och grädde. Blanda ihop de torra ingredienserna för sig och tillsätt i smörblandningen. Rör ihop till en jämn smet.

Klä en bakform på ca 24 cm med bakplåtspapper. Häll smeten i formen och grädda i mitten av ugnen i ca 15-20 minuter. Ta ut och låt svalna. Smält den vita chokladen och ringla över kakan. Låt stelna och pudra över florsocker. Skär upp i rutor.

Lycka till! 🙂